Doporučené cyklotrasy

Doubravou kolem Vátých písků

Nenáročná trasa vhodná pro všechny věkové kategorie vás provede po klidných zpevněných cestách borovými lesy a tzv. Moravskou Saharou.


Cestou projedete klidnými lesy i malebnými vesničkami jižní Moravy. Navštívit nezapomeňte barokní perlu jižní Moravy – státní zámek v Miloticích s rozlehlým areálem a bažantnicí či přírodní památku Osypané břehy s unikátním přírodním výtvorem, 13 metrů vysokou písečnou stěnou. Zajímavosti o historii těžby lignitu a Baťově kanálu se dovíte v Ratíškovicích v unikátním muzeu Ve vagónu, kde se můžete také projet po Baťově železniční dráze na šlapací drezíně. A za dobrým vínkem se zastavte ve Vlkošských búdách či historickém městečku Bzenec, kterému dominuje novogotický zámek.

Průběh trasy:

Bukovanský mlýn > Kyjov > Skoronice > Milotice > Vacenovice (Moravská vinná stezka) > Ratíškovice Rúdník > (Vinařská stezka Podluží) > Bzenec-přívoz (NS Váté písky) > Bzenec (Strážnická vinařská stezka) > Vracov (cyklostezka Bzenec – Vracov) > Vlkoš > Kyjov (Moravská vinná)

Délka trasy: 43 km
Náročnost: nízká

Zajímavosti, které můžete cestou navštívit

*Kyjov – vlastivědné muzeum
*Skoronice – Slovácká Izba
*Milotice – státní zámek a zahrady
*Ratíškovice – muzeum ve vagónu a šlapací drezína
*Bzenec – městečko s vinařskou tradicí
*Vlkoš – vinné sklepy Vlkošské búdy
*přírodní památka Osypané břehy

doubravou-kolem-vatych-pisku

Krátký okruh mezi vinohrady

Trasa je vhodná pro všechny cyklisty, kteří se nezaleknou mírných stoupání a sjezdů. Za sucha dobře sjízdný terén obklopený malebnou krajinou a vinohrady.


Cyklotrasa Vás provede okrajem chřibských lesů. Trasa vede jak po dobře značených vinných a vinařských stezkách, tak po silnici i zpevněných lesních cestách. Navštívit můžete nevelkou kolonii vinných sklepů „Pod Hýselskou horou“, kde Vám jistě místní vinaři dají ochutnat to nejlepší ze své úrody či 11 metrů vysokou rozhlednu Johanka, pod kterou se pase stádo ovcí. Osvěžit se nezapomeňte ve výletní restauraci v rekreační osadě Kameňák, pojmenované podle nedalekého kamenolomu.

Průběh trasy:

Bukovanský mlýn > Kyjov > Skoronice > Chrást (silnice II. tř, č. 422) > Kelčany (Moravská vinná stezka) > Žádovice > Hýsly > Moravany > Kameňák (Kyjovská vinařská stezka) > Čeložnice (zelená KČT) > Kyjov (žlutá KČT)

Délka trasy: 39 km
Náročnost: střední

Zajímavosti, které můžete cestou navštívit

*Kyjov – vlastivědné muzeum
*Hýsly – areál vinných sklepů
*rekreační osada Kameňák
*rozhledna Johanka
*Čeložnice – zvonice se slunečními hodinami

kratky-okruh-mezi-vinohrady

Přírodní krásy Chřibů

Trasa je dobře sjízdná pouze za suchého počasí je navržena pro zdatnější a zkušenější cyklisty, kteří si díky pestrosti cesty a krajiny přijdou na své.


Zpočátku nenáročná cesta se po několika kilometrech začíná měnit v mírná táhlá stoupání plná náročných technických úseků. Těšit se také můžete na úzké cestičky mezi stromy a parádní sjezdy.
Po cestě potkáte chatovou osadu Kameňák s výletní restaurací, pojmenovanou po nedalekém kamenolomu. Osvěžit se také můžete u upravené a využívané studánky Zavadilka. Trasa je plná nádherných přírodních památek jako Moravanské louky – komplex několika malých luk oddělených lesíky, zajímavý je také skalní útvar zvaný Kozel. Nezapomeňte ani na historii: rozsáhlá zřícenina hradu Cimburk či národní kulturní památka Hora sv. Klimenta s odkrytými základy středověkého kostela a dalšími symbolikami připomínajícími sv. Cyrila a Metoděje.

Průběh trasy:

Bukovanský mlýn > Kyjov > Kostelec (Moravská vinná) > Moravany > Kameňák (místní komunikace) > Zavadilka > Moravanské louky > U Křížku (KČT červená) > Cimburk (KČT žlutá) > U Křížku > Sv. Kliment > Vřesovice (KČT žlutá / cyklotrasa 5150) > Podhoří > Josefínský dvůr > Kostelec (místní komunikace) > Kyjov (Moravská vinná)

Délka trasy: 32 km
Náročnost: vysoká

Zajímavosti, které můžete cestou navštívit

*rekreační osada Kameňák
*studánka Zavadilka
*zřícenina hradu Cimburk
*hora Sv. Klimenta s novou dřevěnou kaplí
*přírodní rezervace Moravanské louky

prirodni-krasy-chribu

Kolem lopatek mlýna na vrch Babí lom

Středně náročná trasa vedoucí zvlněnou pahorkatinou Kyjovska je z větší části dobře sjízdná za každého počasí. Ideální pro milovníky přírody a panoramatických výhledů do okolí.


Z Bukovan se vydáte směrem do obce Ostrovánky. Za kapličkou pak odbočíte na polní cestu, kterou se po žluté dostanete do obce Sobůlky. Zde je již možné napojit se na Kyjovskou vinařskou stezku, která vás táhlým stoupáním zavede do Věteřova.
Hned na kraji obce uvidíte terénní pozůstatky někdejšího tvrziště s dvojitým valem. Na křižovatce před kostelem se stezka stáčí a směřuje polní cestou k vrchu Babí lom. Odsud krátkým lesíkem vyjedete v obci Strážovice. Na jihovýchodním okraji obce se dejte dolů po zelené a dostanete se tak do vinařské obce Svatobořice-Mistřín. Zde je významným pomník s připomínkou bývalého internačního tábora. Do Kyjova se dostanete snadno po cyklotrase č. 412.
Zpět do Bukovan se můžete vydat buď přímo po silnici, nebo naučnou stezkou Kyjovsko přes Bohuslavice, kde je příjemné osvěžit se v přírodním biotopu.

Průběh trasy:

Bukovanský mlýn (Kyjovská vinařská stezka) > Sobůlky (polní cesta a žlutá KČT) > Věteřov > Strážovice (Kyjovská vinařská stezka) > Svatobořice-Mistřín (zelená KČT) > Svatoborský sklípek (Mutěnická vinařská stezka) > Kyjov (cyklotrasa č. 412)

Délka trasy: 28 km
Náročnost: střední

Zajímavosti, které můžete cestou navštívit

*Kyjov – vlastivědné muzeum
*Bohuslavice – kostel sv. Filipa a Jakuba
*Bohuslavice – přírodní koupací biotop
*Věteřov – tvrziště
*Strážovice – Sportland Babylon
*Svatobořice-Mistřín – bývalý internační tábor

kolem-lopatek-mlyna-na-vrch-babi-lom

Putování za vínem

Trasa je dobře sjízdná, přehledná a rovinatá a nabízí po krátkých stoupáních s malým převýšením daleké výhledy na okolní krajinu. Její ráz je tvořen převážně sady, poli a koloniemi vinných sklepů.


Z Bukovanského mlýna se přes Kyjov vydáte do obce Skoronice. Zde stojí za zmínku Slovácká Izba – muzeum ve zrekonstruovaném nejstarším domě v obci. Moravkou vinnou stezkou přijedete přímo k zámku v Miloticích (současně barokní stavba je dominantou obce a zaujímá především konírnou, pečlivě upraveným parkem a bažantnicí). Z Milotic pokračujte do městečka Dubňany. Cestou do Mutěnic po Mutěnické stezce se můžete osvěžit buď pohledem na rozlehlé Jarohněvické rybníky nebo v osadě vinných sklepů Pod Dubňansků horů. Přes Mutěnice pak přijedete do obce Čejč, kde se určitě zastavte u domu č.p. 93 – jedno z bydlišť Tomáše Garrigue Masaryka. Dále po vinařské stezce do Šardic, kde stojí za zmínku zrekonstruovaná augustiánská biskupská rezidence. Ze Šardic se po pár kilometrech vydejte do Svatobořic-Mistřína a odsud přes Kyjov zpět na Bukovanský mlýn.

Průběh trasy:

Bukovanský mlýn > Kyjov > Skoronice > Milotice (Moravská vinná stezka) > Dubňany > Mutěnice (Mutěnická vinařská stezka) > Čejč > Šardice (Kyjovská vinařská stezka, > Mutěnická vinařská stezka) > Svatobořice-Mistřín (Mutěnická vinná stezka) > Kyjov (silnice č. 422)

Délka trasy: 46 km
Náročnost: střední

Zajímavosti, které můžete cestou navštívit

*Skoronice – Slovácká Izba
*Milotice – státní zámek, vinné sklepy Šidleny
*Dubňany – Jarohněvický rybník, vinné sklepy Pod Dubňansků horů
*Čejč – vinařská obec
*Šardice – residence
*Svatobořice-Mistřín

putovani-za-vinem

Mutěnka

Nově vybudovaná stezka je vhodná pro cyklisty i milovníky inline bruslení. Vesměs rovinatá cesta je sjízdná za každého počasí.


Vlaková trať č. 257 byla místními přezdívána Mutěnka. První lokomotivy se po ní začaly prohánět již v roce 1900. Po sto letech však začala trať ztrácet na významu pro nákladní i osobní dopravu a proto byla v roce 2009 zrušena a o několik let později bylo rozhodnuto a vytrhání kolejí a vybudování cyklostezky. Aktuálně 15 kilometrová trať má asfaltobetonový povrch a plánuje se napojení na další místní cyklostezky a vinařské stezky.
Svým charakterem je vhodná pro zkušenější cyklisty i začátečníky, inline bruslaře či pěší turisty. Začátek trasy je ve městě Kyjov a pokračuje přes vinařské obce Svatobořice-Mistřín, Dubňany a Mutěnice. Každá obec nabízí svou sklepní vesničku, ve které je možné ochutnat vína místních vinařů.

Průběh trasy:

Bukovanský mlýn > Kyjov > Svatobořice-Mistřín > Dubňany > Mutěnice

Délka trasy: 22 km
Povrch: asfaltobetonová cesta

Zajímavosti, které můžete cestou navštívit.

*Kyjov – vlastivědné muzeum
*Svatobořice-Mistřín – bývalý internační tábor
*Dubňany – Jarohněvický rybník, vinné sklepy Pod Dubňansků horů
*Mutěnice – vinné sklepy

mutenka